Skip to content

Rubrika: Zajímavosti

Webové stránky a současné trendy

Každý rok přichází na trh nové trendy, je tomu tak ve všech oborech, a to i v grafice. Chcete vědět, co je v současné době moderní? Jaké jsou trendy webové stránky? Za poslední dva roky se událo pár nenápadných až revolučních změn, v případě některých to vypadá tak, že se nás dlouho nepustí. Webdesign se v posledních letech zaměřuje hlavně na uživatele, designéři jim chtějí usnadnit procházení stránkami a přivést zákazníka k cíli, tedy nákupu.

S tím souvisí současný proud “minimalusmu”. Čím méně zbytečných věcí na stránce je, tím lépe. Webové stránky mají být pro uživatele jednoduché a za krátký čas mu ukázat, kde co je. Uživatel by neměl být rozptýlen zbytečnými prvky, které by mohly ovlivnit jeho chování na stránce. Minimal design je dobré využít v případě int. obchodu. Je lepší, když je uživatel veden po krocích až k odeslání objednávky. Pravdou je, že méně údajů na stránce se lépe vyplňuje a uživatel není zavalen kvantem informací. Je menší pravděpodobnost, že si návštěvník nákup v průběhu rozmyslí. Také se využívá v procesech registrace a v dalších případech, kdy je potřeba uživatele nějak vést.

Chcete svým zákazníkům ukázat nějaký příběh? V tom případě uvítáte další současný trend, kterým je rolovací stránky. Pravdou je, že rolování stránky známe už pár let, ale je to osvědčený způsob, jak vést čtenáře po blocích  a využít tak sílu příběhu. Poutavost a čtivost je díky rolování větší.

A jak je to s barvami?

Už jste si mohli všimnout, že odzvonilo době barevných přechodů, stínů a kulatých rohů. V současné době je největším trendem Flat design. Už ho známe nějakou dobu a myslím si, že nás dlouhou dobu tento proud neopustí. Flat design je výborný nástroj na to, dělat věci jednoduše, rychle, moderně a hezky. K dalším výhodám patří to, že se stránky rychleji načítají, jsou přehledné a mají moderní vzhled.

Správně zvolené barvy jsou důležité. Dobře a čistě sladěné stránky působí na uživatele dobře a podněcují jeho nákup. Pokud se rozhodnete omezit barevnost vaší webové stránky a zvýraznit důležité prvky vysoce kontrastní barvou, dovedete uživatele snadněji k cíli. Je řeč hlavně o výrazných tlačítkách, které uživatele upoutají. Co přitáhne ještě vetší pozornost? Jsou to monochromatické weby, které se objevují na internetu.

Pokud jste jako malé děti měli rádi kreslené pohádky, přijdete si na své. V současné době jsou moderní animace a parallax scrolling. Webové stránky jsou plné animací, které působí pozitivně na uživatele. Designéři si musí řádně rozmyslet, kde tyto animace použít tak, aby to bylo vhodné a ladilo to s celkovým designem webu.

Pohyb poutá pozornost. Proto se můžete setkat na mnoha webových stránkách s propagačním videem nebo nejrůznějšími animacemi. Video je schopné lépe odprezentovat produkt nebo firmu, a to rychleji a poutavěji. Informace napsané na dvou A4 efektivně odprezentujete během dvou minut ve videu. Co se týče animací, nemyslete si, že jsou trendy blikající tlačítka a nevkusně poskakující bannery. Těmto šílenostem již odzvonilo. Úkolem grafika je zakomponovat animaci elegantně do designu webové stránky.

Jak nejlépe sehnat levné ubytování?

Když jsem se začal potloukat světem, musel jsem také každý večer jak se říká někde složit hlavu a přespat. Když jsem začínal cestovat, bylo to poměrně hodně jednoduché, jelikož jsem měl do začátku k dispozici nějaké naspořené peníze. Ty bohužel dříve jak do měsíce došly a tím pádem jsem se musel začít i nějakým způsobem živit. Mohu to každému z nás doporučit, jelikož to je ten pravý život. Umět se domluvit s cizími lidmi, najít si v neznámém prostředí práci a vydělat si alespoň na základní věci, které člověk potřebuje k životu. Na druhou stranu si člověk v této situaci bohužel stejně jako já nemůže vybírat práci a hlavně si rozhodovat o svém platu.

V této situaci bere člověk prakticky všechno, co je k dispozici a díky tomu si vydělá nějaké peníze. Ubytování jde po celém světě sehnat poměrně velice snadno, nicméně na druhou stranu si člověk musí nějakým způsobem vydělávat.

V mém případě se jednalo spíše o jednorázové brigády, které jsem měl na daných místech, kde jsem třeba celý měsíc setrvával. Díky tomu mi bylo lhostejné kolik peněz si vydělám, jelikož jsem z nich zaplatil ubytování a stravu a něco málo mi vždy zbylo, ale s nějakým velkým výdělkem se počítat moc nedá. V každém případě je potřeba si uvědomit, že ubytování je v každém státě úplně jiné. A to vlastně i výdělky.

Pokud jsem byl ubytovaný v nějaké vesničce v Africe, kde jste trávil celý měsíc, nemohl jsem s vydělanými penězi rozhodně počítat. Nicméně jsou to zkušenosti, na které se nezapomíná a které se budou v budoucím životě zcela jistě hodit.

Přespat pod širákem nebo v hotelu

Při cestování s prázdnou peněženkou máte dvě možnosti. Buď budete spát někde na klidném místě ve spacáku, nebo si najdete práci nebo brigádu, díky které si vyděláte nějaké peníze, které dále můžete investovat do ubytování. Stejným způsobem jsem to dělal i já, kdy jsem se vždy na nějakým týden až dva měsíce usadil na jistém místě, kde se mi líbilo a snažil jsem se najít nějaký přivýdělek, díky kterému bych si zajistil lepší život a přežil.

Pokud jedete do Chorvatska na 14 dní na dovolenou, je to skvělé a rozhodně s sebou máte dostatek finančních prostředků, který vám vystačí na celou dobu pobytu. Na druhou stranu, pokud cestujete sám, bez peněz a dalších věcí, musíte se spokojit s maličkostmi, které sice dělají v závěru celkem, se kterým se musí počítat.

Ubytování si člověk vždy dokáže najít a je mu prakticky jedno, zda bude spát nějaké podřadnější ubytovně, nebo v luxusnějším hotelu s velkou rohovou vanou. Pokud cestujete, preference a celkově i samotný životní styl má člověk jiný a žije aktuální dobou, tedy tím, co je právě teď a tady.

Jak přežít na pustém ostrově

Každý z nás by jednou chtěl být na pustém ostrově. Každý z nás si to rozhodně někdy říká a přeje. Nicméně na druhou stranu, pokud se Vám to někdy v životě podaří, sami uvidíte, že se na druhou stranu nejedná zase tak o procházku růžovým sadem. Ano, jeden nebo dva dny jsou v pořádku a člověk dokonale relaxuje, snaží se přijít na jiné myšlenky a pouhé dva dny stačí ke kompletní regeneraci celého tělo a myšlenek.

Nicméně pokud se nějakým nedopatřením ocitnete úplně sami na pustém ostrově a to bez jediného živáčka, člověk se začne chovat trošku jinak, tedy spíše zcela úplně jinak. Jedná se hlavně o to, že první dny si budete užívat, nicméně další dny se povlečou a člověk nebude vědět, co dělat.

V tomto případě je hodně důležité nepanikařit a dokázat se nějakým způsobem nejlépe zabavit. To jde udělat nejlépe prací, nebo prozkoumáváním okolních ostrovů nebo samotného ostrova, kde jste nějakým způsobem ztroskotali.

Rozhodně k přežití budete potřebovat nejdříve jídlo a pití, ale co na úplně pustém ostrově sehnat k jídlu a pití? Nejlepší bude vydat se prozkoumat okolí vašeho místa, kde se rozhodně bude něco k jídlu nacházet. Rozhodně to nebudou restaurace s rychlým občerstvením, ale nějaké ovoce, které Vám dodá energii, kterou budete zcela jistě potřebovat. Přežít na pustém ostrově tedy nebude rozhodně jednoduchá věc, kterou by měl člověk podceňovat.

Co jíst na ostrově?

Navazujeme na předešlé odstavce, kde je potřeba si uvědomit, že ovoce a případně i neslaná voda jsou jediné zdroje, které můžete přijímat. V tomto případě si musíte v blízkosti svého okolí co nejrychleji najít zdroj jídla. Stačí se jít projít do svého blízkého okolí a sami zjistíte, že rozhodně nějaké ovoce najdete.

Ovoce je plné energie, kterou budete potřebovat, což je jistě skvělé zjištění, které se vám rozhodně bude hodit. Nicméně na druhou stranu dlouhodobě jíst pouze a jenom ovoce není zdravé a rozhodně prospěšné pro vaše tělo.

V tomto případě musíte hledat další zdroje potravy. A jelikož jste na pustém ostrově, kde je okolo jenom samá voda, co zkusit rybařit? Pokud tedy stejně jako já trávíte několik dní jako Robinson Crusoe, budete si muset obstarat jinou, nežli pouze a jenom ovocnou potravu. Stromů je všude okolo dostatek, takže udělat si z nějakého klacku jednoduchou zbraň pro lov ryb je otázkou několika málo minut.

Díky tomu se alespoň na nějakou dobu rozhodně zabavíte a pokud se Vám v moři podaří ulovit i nějakou rybu, je to jenom dobře. Jenže v tuto chvíli nastává další otázka a to ta, jak si rybu udělat a nejíst ji sirovou? To by bylo na delší článek, který si zde rozhodně také představíme. Na druhou stranu je tedy otázka z nadpisu poměrně hodně snadná – na pustém ostrově se přežít rozhodně dá.