Skip to content

Rubrika: Věda

Reprodukční medicína

Možná si budete pokládat otázku, co to vlastně reprodukční medicína je? Nikdy jste neslyšeli toto slovní spojení? Nyní se na něj podíváme a detailně si ho přiblížíme a celkově vysvětlíme.

Medicína sama o sobě není exaktní obor, jedná se spíše o existenci více možných řešení s různými omezeními, ale na druhou stranu také s různými riziky, které musíme nést. Sám lékař by měl obě nebo více variant vysvětlit a tu nejvýhodnější a nejlepší pro váš případ doporučit. Stejně vzdělaní doktoři se stejnou praxí mohou mít různé názory a diagnostické závěry na konkrétního člověka a konkrétní případ. Nicméně všechny tyto názory mohou být plnohodnotné. Ten, kdo má vždy poslední a hlavně také rozhodující slovo je samotný pacient, který si například svoji léčbu z nabídnutých možností vybere sám.

Reprodukční medicína je zajímavé odvětví tvořené mnoha lékařskými a hlavně nelékařskými obory. Mezi lékařské obory patř například  gynekologie, andrologie, genetika, imunologie, endokrinologie atd. A mezi nelékařské například právo, etika a psychologie. Orientace ve všech výše zmíněných oblastech je zásadní nejen pro lékaře, ale také opět i pro samotné pacienty.

Asistovaná reprodukce

Asistovaná reprodukce (nebo chcete-li umělé oplodnění) je určitá lékařská pomoc partnerskému páru, který má bohužel z nějakého důvodu problémy s otěhotněním klasickým a známým způsobem. Pod zmíněným pojmem asistovaná reprodukce se skrývá celá řasa jednoduchých, ale také i složitějších a náročnějších lékařských výkonů, které se musejí jak na začátku, tak v celém průběhu sledovat a vyhodnocovat.

Jediný a požadovaný cíl celé léčby je porod zdravého dítěte, který bude probíhat v pořádku a bez zbytečných komplikací, což je vždy zázrak – stejně jako stvoření nového člověka. Lékaři, reprodukční medicína a celý obor  je zde hlavně proto, aby pomohli a dosáhli otěhotnění tou nejlepší, nejlevnější, nejjednodušší a také nejrychlejší cestou, kterou zrovna máte k dispozici.

Každý lékař Vám tedy navrhne tu nejefektivnější diagnostiku a pokud možno také i samotné zahájení léčky těmi jednoduššími způsoby a postupy. Pokud je to nezbytné nebo jednodušší metody umělého oplodnění nepřinášejí samotné těhotenství, ale disponují celou škálou metod asistované reprodukce.

K celkovému zajištění úspěšné léčby a splnění jednotlivých cílů se využívá asistovaná reprodukce v ověřených zařízeních a hlavně pomocí ověřených metod, které jsou dostupné a které nám naše moderní medicína umožňuje. Každý lékař sleduje velmi pečlivě moderní a nejlepší trendy, které jsou spojeny s asistovanou reprodukcí a pro svého pacienta chce vždy jenom to nejlepší, co mu může dát. Sami lékaři si provádějí velmi složité vyhodnocování určitých typů asistované reprodukce ke každému případů zvlášť a to dělá svůj obor velmi zajímavým.

Metody asistované reprodukce

 • Stimulace vaječníků pro metody IVF
 • Odběr oocytů
 • Mimotělní oplodnění – IVF/ET
 • Embryotransfer
 • Mikromanipulační techniky
 • Intracytoplasmatická injekce – ICSI
 • PICSI
 • Asistovaný hatching – AH
 • Transfer cytoplasmy
 • Kultivace embryí
 • Kontinuální sledování vývoje embryí
 • Oplodnění spermiemi získanými z varlete nebo nadvarlete
 • Zmrazování gamet
 • EmbryoGlue

Cestování v čase – přelud nebo realita?

Cestování v čase byl a stále je spíše přelud, který známe z filmů nebo pohádek. Člověk se nejčastěji zavře do nějaké místnosti, nebo co určitého zařízení, které shodou okolností připomíná raketu a teleportuje se v čase buď do minulosti, nebo budoucnosti. Je to poměrně hodně zajímavá věda, nicméně věda neskutečná, jelikož se nejedná o pravdivé záběry a smyšlenou věc.

Nicméně na druhou stranu – nebylo by to krásné, kdyby se člověk mohl teleportovat v čase, aby se podíval například do minulosti? Tedy nemyslíme jenom své minulosti, ale do celé historie, kde se stala určitá poslání a věci, které jen tak nikdo neovlivní. Člověk by byl následně přímo u toho, byl by přímo u zdroje a hezky by viděl, co se přesně stalo a jak to celé probíhalo. Představte si ty staré války a další věci – kolik je zde ještě v dnešní době nevyřešených otázek, které by se cestováním v čase mohli zcela jistě objasnit.

Cestování v čase by vyřešilo tolik věcí, na kterými je otazník – nicméně by to bylo hodně jednoduché, což by sami uznejte nebylo ono. Jde o podstatu věci, v určitých situacích to chce, aby si člověk svůj sen a cíl jak se říká vydřel sám a sám si za ním šel. Tedy je potřeba dále rozvíjet techniku a všechny okolní věci, které jsou v tuto chvíli ještě neprobádané.

Kdyby měl každý z nás možnost sednout si do teleportu v čase, udělali bychom to a mohli bychom mít za pár minut na stole rozřešení nějaké složité situace, nebo třeba svoji přítomností změnit a ovlivnit celou naši historii.

Vy věříte na cestování v čase?

Poměrně zajímavá otázka – vy věříte na cestování v čase? Zkuste se zamyslet, jaké věci by to lidem přineslo a co všechno by cestování v čase mohlo ovlivnit. Jedná se o zajímavé zamyšlení, ale na druhou stranu praktická stránka věci je někde úplně jinde. Jedná se hlavně o to, že cestování v čase není natolik dobře vyvinuto, aby se mohlo reálně na lidech testovat.

Ano, věda a technika za poslední roky postoupila neuvěřitelně velkým krokem kupředu, to nepopíráme. Nicméně na druhou stranu ne natolik, aby byl někdo schopný cestovat v čase jak do minulosti, tak i do budoucnosti, která je také velice zajímavá.

Bylo by to více než zajímavé a člověk by si rád cestování v čase na nějakou dobu vyzkoušel. Zjistil by hodně zajímavých věcí a vyřešil tolik otazníků, které nad určitou věcí nebo situací jsou.

Bohužel se jedná o přelud, který není podložený a na jeho vývoji se již dlouhé a dlouhé roky pracuje – nicméně zatím bohužel bez úspěchu, což je v každém případě to nejlepší, co si můžete přát. Zkuste se alespoň zamyslet, zavřít oči a představovat si, jak to v budoucnosti vypadá, jak žijeme a hlavně jak vypadá celý náš svět.

Geografie jako věda

Pro mnohé z nás je geografie opravdu věda a to nemyslíme obrazně řešeno. Jedná se hlavně o to, že geografie, neboli zeměpis je prakticky všude okolo nás. Pokud cestujete, budete si rozhodně všímat svého okolí, stejně tak, jako jsem si všímal já. Každý z nás žijeme v nějaké krajině, na kterou jsme jistým způsobem za ty roky zvyknutí a pokud se na delší dobu odloučíme a přestěhujeme se na jiné místo, budete se muset naučit vnímat nejen jiné prostředí, ale také geografickou polohu a úplně jinou krajinu.

Země má svoje neomezené možnosti, které jsou vidět již na první pohled, což je jistě všem známo. Je poměrně hezké sledovat a třeba i fotografovat okolní krajinu za předpokladu, pokud aktivně několik měsíců cestujete třeba po celém světě. Nejen, že má každý kraj jiný mrav, ale také i jinak uzpůsobenou a charakteristickou krajinu, kterou můžete díky Vašemu cestování poznávat.

Geografie je tedy věda jako každá jiná a jedná se o vědu, kterou můžete dlouhé roky a roky studovat, aby si člověk udělal kompletní přehled o celém světě, což je to nejlepší, co i můžete přát. Věda je to více nežli zajímavá a možnost ji studovat a poznávat má prakticky každý z nás, každému z nás jsou dveře otevřené a nemusí se jednat například o nějakou vysokou školu – na druhou stranu můžete studovat doma, poznávat atlas celého světa a zapisovat si různé poznámky, které si budete pamatovat a jednotlivě si je procvičovat.

Zkoumání horniny okolního světa

Geografie není jenom poznávání krajiny, ale také horniny a jejího druhu. Jedná se o poměrně hodně složitou vědu, kterou zvládne studovat pouze jenom někdo. Nicméně na druhou stranu pokud v této vědě najdete zalíbení, může se jednat o Váš určitý životní styl, kterému jste schopni obětovat prakticky všechno. Jedná se tedy o zajímavou, nicméně složitou vědu, kterou pokud se rozhodnete studovat, nebude stačit domácí studium, ale o studium na vysoké škole, kterou můžete studovat.

Horninu můžete zkoumat pomocí speciálních přístrojů, díky kterým Vám může samotný přístroj vyhodnotit o jakou horninu se jedná, jaký je její přibližný původ a také její zhubě odhadnuté stáří. Jedná se o moderní přístroj, který během několika málo minut dokáže vyhodnotit přesně všechny tyto věci, které jsou zde k dispozici. Jedná se hlavně o to, že tato věda není rozhodně pro každého a měl by se ji věnovat hlavně někdo, kdo má smysl pro detail, vydrží dlouho dělat jednu věc a nespokojí se s nějakým přibližným výsledkem, ale chce znát stoprocentní výsledky, které jsou zaručené a podložené.

Geografie jako věda je velice výstižný nadpis, díky kterému se můžete i vy ponořit do světa neprobádané horniny a krajiny, která na vás všude okolo čeká a můžete ji jít naproti, což je to nejlepší, co nyní můžete udělat.