Skip to content

Geografie jako věda

Pro mnohé z nás je geografie opravdu věda a to nemyslíme obrazně řešeno. Jedná se hlavně o to, že geografie, neboli zeměpis je prakticky všude okolo nás. Pokud cestujete, budete si rozhodně všímat svého okolí, stejně tak, jako jsem si všímal já. Každý z nás žijeme v nějaké krajině, na kterou jsme jistým způsobem za ty roky zvyknutí a pokud se na delší dobu odloučíme a přestěhujeme se na jiné místo, budete se muset naučit vnímat nejen jiné prostředí, ale také geografickou polohu a úplně jinou krajinu.

Země má svoje neomezené možnosti, které jsou vidět již na první pohled, což je jistě všem známo. Je poměrně hezké sledovat a třeba i fotografovat okolní krajinu za předpokladu, pokud aktivně několik měsíců cestujete třeba po celém světě. Nejen, že má každý kraj jiný mrav, ale také i jinak uzpůsobenou a charakteristickou krajinu, kterou můžete díky Vašemu cestování poznávat.

Geografie je tedy věda jako každá jiná a jedná se o vědu, kterou můžete dlouhé roky a roky studovat, aby si člověk udělal kompletní přehled o celém světě, což je to nejlepší, co i můžete přát. Věda je to více nežli zajímavá a možnost ji studovat a poznávat má prakticky každý z nás, každému z nás jsou dveře otevřené a nemusí se jednat například o nějakou vysokou školu – na druhou stranu můžete studovat doma, poznávat atlas celého světa a zapisovat si různé poznámky, které si budete pamatovat a jednotlivě si je procvičovat.

Zkoumání horniny okolního světa

Geografie není jenom poznávání krajiny, ale také horniny a jejího druhu. Jedná se o poměrně hodně složitou vědu, kterou zvládne studovat pouze jenom někdo. Nicméně na druhou stranu pokud v této vědě najdete zalíbení, může se jednat o Váš určitý životní styl, kterému jste schopni obětovat prakticky všechno. Jedná se tedy o zajímavou, nicméně složitou vědu, kterou pokud se rozhodnete studovat, nebude stačit domácí studium, ale o studium na vysoké škole, kterou můžete studovat.

Horninu můžete zkoumat pomocí speciálních přístrojů, díky kterým Vám může samotný přístroj vyhodnotit o jakou horninu se jedná, jaký je její přibližný původ a také její zhubě odhadnuté stáří. Jedná se o moderní přístroj, který během několika málo minut dokáže vyhodnotit přesně všechny tyto věci, které jsou zde k dispozici. Jedná se hlavně o to, že tato věda není rozhodně pro každého a měl by se ji věnovat hlavně někdo, kdo má smysl pro detail, vydrží dlouho dělat jednu věc a nespokojí se s nějakým přibližným výsledkem, ale chce znát stoprocentní výsledky, které jsou zaručené a podložené.

Geografie jako věda je velice výstižný nadpis, díky kterému se můžete i vy ponořit do světa neprobádané horniny a krajiny, která na vás všude okolo čeká a můžete ji jít naproti, což je to nejlepší, co nyní můžete udělat.

Herni zakon (c) 2015