Skip to content

Cestujte dokud můžete, vyplatí se to

Jak je řečeno v samotném nadpise tohoto velice poučného článku – dokud můžete a jste mladí a prakticky bez určitých závazků – cestujte. Rozhodně se vyplatí cestovat dokud můžete a pokud jsou na to volné finanční prostředky. Hlavně jde o to, že cestovat dnes může opravdu každý, což je to nejlepší, co si můžete přát. Pokud Vám je třeba dvacet let, máte slušnou práci, klidně třeba ještě bydlíte u rodičů a neplánujete se někde usadit, rozhodně doporučujeme cestovat. Je to hodně uvolňující věc a hlavně se po světě podíváte dokud ještě můžete.

Jelikož až si najdete přítelkyni, za nějakou dobu budete mít jistě svatbu, děti, hypotéku, další dítě a následně se dostanete spíše na dovolené typu Egypt, kde budete ležet deset dní na pláži s nějakým dobře vychlazeným drinkem v ruce a za deset dní nastoupíte do letadla a poletíte domů. Ano, jsou to hezké dovolené, kde si pracující člověk zaslouženě odpočine – co nepopíráme.

Nicméně pravé dovolené jsou plné adrenalinu, neočekávaných situací, které musíte aktuálně a prakticky okamžitě řešit, což je přesně to pravé cestování. Nicméně na druhou stranu můžete klidně cestovat se svoji přítelkyní nebo manželkou a pokud nemáte jiné rodinné závazky, je to jedině dobře. Jelikož taková dovolená dá partnerskému vztahu nesmírně velkou přidruženou hodnotu, kterou nikde jinde nenajdete.

Budete se muset starat sami o sebe, starat se o své ubytování, kde budete vůbec bydlet, co budete jíst. Zajet na večeři do restaurace je hezké a nebo do supermarketu, který z půlky vykoupíte – nicméně na druhou stranu je ta pravá adrenalinová dovolená bydlet někde v chýši, tak jako se to podařilo například mě, když jsem cestoval po Asii. Tyto dovolené jsou pravé dovolené, kde člověk aktivně žije a musí se nějakým způsobem postarat sám o sebe.

Mladí lidé mají výhody v cestování

Pokud jste mladí, rozhodně budete umět jazyk a to nejlépe a v dnešní době nejvíce angličtinu, která je při samotném cestování hodně dobrá a pokud tedy chcete cestovat, rozhodně se Vám bude hodit. Angličtina je základní jazyk, se kterým se domluvíte prakticky po celém světě, což je přesně ta věc, kterou je potřeba si uvědomit a podle toho se dále orientovat.

Jestliže jste mladí a pokud možno ještě bez nějakých rodinných nebo hmotných závazků, cestování je snadnější, jelikož k tomu máte jistý prostor. Sice skloubit zaměstnání a cestování je obtížné, nicméně je zde dovolená, kterou každý z nás můžeme využít přesně podle svého uvážení.

Co se týče samotného ubytování a dalších věcí, vždy se něco najde a nestalo se mi za poslední tři roky cestování, že bych neměl kde spát. Vždy se na celém světě najde nějaká dobrá duše, která pomůže, poradí a nebo ještě v tom nejlepším případě Vás nechá přespat ve svém domě, nebo chýší. Jedná se opravdu o dokonalou dovolenou, kterou při cestování můžete zažít a o které budete vyprávět ještě několik dlouhých let.

Herni zakon (c) 2015